Leasing – alternatywa kredytu

A może leasing?

Zewsząd jesteśmy atakowani coraz to nowszymi ofertami kredytowymi. Inwestujący przedsiębiorca powinien być niemal pewny konieczności podłączenia się do tej machiny bankowości. Jednak przed podjęciem ważnych decyzji warto pamiętać również o alternatywnym rozwiązaniu jakim jest leasing. Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach to właśnie ta forma finansowania zewnętrznego inwestycji zyskuje najwięcej nowych chętnych. Każdego roku przychody do portfeli leasingowych biją kolejne rekordy, a stale liderem jeśli chodzi o najpopularniejsze leasingowe środki trwałe są samochody osobowe do trzech i pół tony.

Na czym polega leasing?

Umową leasingową nazywamy cywilnoprawne przekazanie przez jedną ze stron (leasingodawca) praw drugiej stronie (leasingobiorca) do użytkowania rzeczy na określony okres czasu za wynagrodzenie równe co najmniej cenie zakupu rzeczy. Ważnym aspektem zawarcia takiej umowy jest fakt, że leasingowany przedmiot nie staje się własnością leasingobiorcy. W większości przypadków wykorzystanie tej alternatywy obserwuje się wśród nowo powstałych małych i średnich przedsiębiorstw. Co więcej, trzeba tutaj także powiedzieć o tym, że istnieją dwie formy finansowania leasingowego. Pierwszą jest leasing operacyjny, który cieszy się ogromną popularnością. W jego przypadku w koszty wpisuje się opłatę inicjalną wraz z ratami leasingowymi. Występuje tutaj także wykup, który trzeba opłacić, jeśli chce się po zakończeniu umowy leasingowej zostać wyłącznym właścicielem jakiegoś środka trwałego. Leasing finansowy jest jego alternatywą i tutaj nie ma wykupu. W koszty wpisuje się odpisy amortyzacyjne wraz z odsetkami leasingowymi.

Kiedy warto decydować się na leasing?

Pomimo zdecydowanie prostszych i szybszych formalności nie zawsze umowy leasingowe są korzystniejsze od zawierania kredytów. Przed zdecydowaniem się na wybór takiej alternatywy warto jest dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania. Zawieranie umów leasingowych bardziej jest wskazane przy chęci pozyskania przedmiotów przeznaczonych na zużycie, np. środki transportu, maszyny, sprzęt komputerowy itp. To także idealny sposób na pozyskanie tych maszyn przy niewielkim jednorazowym koszcie, ponieważ wielu przedsiębiorców z pewnością ma problem z wydaniem jednorazowym kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three + seven =